Pastva v lese? Ano!

Další mýtus o ekologickém zemědělství vyvrátila studie vědců z Cambrigdské univerzity. Doporučuje kombinaci extenzivních sadů a pastvy jako udržitelný způsob produkce masa a mléka. Tento způsob hospodaření podle vědců nejen že prokazatelně zvyšuje biodiverzitu a zlepšuje kvalitu života zvířat, ale rovněž se  ve zkoumaných lokalitách prokázala mnohem vyšší produkce mléka: Vzrostla o 18 procent proti holým pastvinám. A při vyšší hustotě zvířat na hektar tak byla produkce kvalitního mléka čtyřikrát až pětkrát vyšší u kombinace pastviny a extenzivního sadu než u holé pastviny.

„Studie vědců z prestižní britské univerzity jasně prokázala, že trvale udržitelný rozvoj není bohapustá teorie, ale skutečný směr, kterým by se moderní zemědělství mělo ubírat i v České republice. Nejen z ekologických důvodů, ale dokonce i z hlediska zvýšení produktivity. A to vyvrací jeden z hlavních argumentů těch, kteří se ekologickému zemědělství dosud vysmívají,“ řekla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Podle cambridžských vědců tento způsob hospodaření zvyšuje biodiverzitu, zlepšuje životní podmínky zvířat, přitom poskytuje dobré pracovní podmínky a ještě umožňuje výnosné zemědělské podnikání. Analýza navíc připomíná skutečnost, že spotřebitelé dnes stále více požadují vyšší ekologické standardy zemědělství a zajímají se, odkud například masné výrobky pocházejí, ptají se na životní podmínky zvířat a dopad hospodaření na životní prostředí.

„Tyto takzvané silvopastorální systémy dokáží vyřešit všechny tyto problémy, navíc v dlouhodobém horizontu s výhodou zvýšené produkce,“ uvedl profesor Donald Broom z Univerzity Cambridge. Silvopastorální systémy patří mezi nejstarší agrolesnické systémy  a mohou vznikat všude tam, kde krajina skýtá možnosti jak pro růst stromů a jiných rostlin, tak pro uživení zvířat. Typickým příkladem je skot pasoucí se na travách v řídkém lese, může se ale jednat i o polodivoké chovy, například v oborách. „Dalším krokem nyní je, aby zemědělci v co největším množství přijali osvědčený, trvale udržitelný model,“ dodal profesor Broom.

Zdroj: Tisková zpráva, PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

 

 

1 komentář u “Pastva v lese? Ano!

  1. Každý zemědělec mi potvrdí, že 4 – 5 x vyšší produkce mléka je za uváděných okolností nesmysl … Něco je vytržené z kontextu nebo jde o chybu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>