Členské státy EU odsouhlasily nová pravidla pro ekologické víno

Výrobci vína v EU, kteří splní nová pravidla ekologické produkce budou moci poprvé označovat své produkty jako „bio“ a používat logo EU pro ekologickou produkci. Až doposud existovala mezera v legislativě, protože neexistovala definice biovína. Na etiketě bylo povoleno pouze používat označení „víno vyrobené z ekologických hroznů“.

Experti z členských států EU na zasedání Stálého výboru pro ekologické zemědělství konaném dne 8.2. 2012 dali zelenou dlouze očekávané legislativě definující biovíno a ustanovující harmonizovaný soubor enologických (vinařských) postupů a látek .
Na základě tohoto jednání výrobci vína v EU splňující nová pravidla ekologické produkce budou moci poprvé označovat své produkty jako „bio” a používat logo EU pro ekologickou produkci. Až doposud existovala mezera v legislativě, protože neexistovala definice biovína. Na etiketě bylo povoleno pouze používat označení „víno vyrobené z ekologických hroznů”. Jednání SCOF schválilo přesně definovaný seznam povolených postupů a látek, který pokrývá celý proces výroby vína, a to při respektování stanovených ekologických metod.

Jedním z nových ustanovení je to, že hladiny siřičitanů obsažených v biovíně musí být nejméně o 30-50 mg na litr nižší než v jeho konvenční obdobě, přičemž je povolena určitá pružnost (toto pravidlo je zmírněno) pro výrobce v méně příznivých klimatických oblastech severní a střední Evropy. Za tímto účelem byl maximální obsah siřičitanů u červeného vína stanoven na 100 mg/l (150 mg/l u konvenčního vína) a u bílého a rosé vína na 150 mg/l (200 mg/l u konvenčního vína), přičemž v případě severnějších vinařských zemí u vín se zbytkovým obsahem cukru vyšším než 2g/l může být obsah siřičitanů až o 30 mg/l vyšší. Rovněž je zakázáno použití kyseliny sorbové a odsíření vína používané při výrobě konvenčních vín. Rakousko a Španělsko se zdržely hlasování s tím, že druhá jmenovaná země uvedla problémy, které zákaz použití kyseliny sorbové přinese výrobcům v Andalusii. Skupina států zablokovala návrh Komise v červnu 2010 s tím, že považovala navržené maximální limity siřičitanů za příliš nízké. Tyto státy tvrdily, že přidání cukru a siřičitanů je nezbytné k tomu, aby se kompenzovaly nižší dávky slunečního svitu v porovnání s jižními regiony. Mezitím EU zahájila bilaterální rozhovory s producenty biovína ze třetích zemí, jako jsou Austrálie a Jihoafrická republika s tím, že byl vytvořen návrh dvoustranných smluv definujících, které postupy budou považovány za rovnocenné. Představitelé DG AGRI oznámili, že Komise je „velmi blízko” k podepsání dvoustranné smlouvy o ekologických (bio) produktech s USA.

EU komisař Dacian Ciolos uvítal nová ustanovení zdůrazňující „ zřetelný rozdíl mezi konvenčním vínem a biovínem”. „Zákazníci si mohou být jistí, že každé biovíno bylo vyrobeno za dodržení přísnějších pravidel produkce”, uvedl dále.
Prezident IFOAM Christopher Stopes řekl, že nová prováděcí pravidla „představují nejlepší možný politický kompromis … umožňující výrobu širokého spektra biovín v různých klimatických oblastech bez ovlivnění konkurenčních podmínek”.
Nové nařízení bude uveřejněno v úředním věstníku v nejbližších dnech a vstoupí v platnost od sklizně 2012.
Zdroj: AGRA FACTS No11-12e, www.ukzuz.cz, český překlad ÚKZÚZ Brno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>