Zdravý talíř nahrazuje zastaralou výživovou pyramidu

Specialistka na výživu a zdravotní prevenci Mgr. Margit Slimáková, Ph.D. publikovala první českou verzi tzv. Zdravého talíře, který je novou a zdravější variantou zastaralé výživové pyramidy. Zdravý talíř vychází z amerického talíře My Plate, podle doporučení Harvardu a PCRM.Složení Zdravého talíře odpovídá moderním vědeckým poznatkům, ukazuje nejlepší cestu k udržení zdravého těla i hmotnosti, tvoří základ zdravotní prevence a podpory účinné léčby. Oproti odborně zastaralé pyramidě, která kladla důraz především na kvantitu a prevenci podvýživy, zdravý talíř zdůrazňuje kvalitu a zdravotní prevenci.

První výživová pyramida vznikla již v roce 1974 ve Švédsku a za téměř 40 let historie byla mnohokrát kritizována: za důraz na příjem polysacharidů, který se podílel na epidemii obezity, cukrovky a nejrůznějších alergií; za doporučení omezovat příjem tuků, které vedlo k pojídání nezdravých margarínů a popularitě nízkotučných diet; za prosazování živočišných bílkovin v mléčných výrobcích a mase na úkor rostlinných atd.

Grafické zpracování Zdravého talíře je volně šiřitelé a na stránkách www.Margit.cz je k dispozici ke stažení v několika verzích, včetně omalovánky pro školní výuku. V článku jsou také uvedeny zahraniční zdroje, ze kterých autorka čerpala a čtenáři mohou v komentářích pokládat své dotazy.

Tisková zpráva výživové specialistky Mgr. Margit Slimákové, Ph.D.  |  www.Margit.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>