Hlasujte o zodpovědnou firmu roku

Do 15. října lze hlasovat o odpovědnou firmu roku. TOP Odpovědná firma je cena za udržitelné a odpovědné podnikání. Uděluje ji letos po jedenácté platforma Byznys pro společnost a je to v Česku jediný žebříček, který dlouhodobě hodnotí společensky odpovědné a udržitelné podnikání. Mezi deset finalistů se dostala i firma podnikající v oblasti ekologického zemědělství – společnost PRO-BIO. S čím do soutěže přichází?

Společnost PRO-BIO hospodaří na dvou ekologických farmách, pěstuje plodiny, jako je špalda, pohanka, sója a další, ty po sklizni zpracovává ve vlastním mlýně. Jak konkrétně vypadá její společenská odpovědnost?

Bezlepkový projekt
PRO-BIO zrekonstruovala staré chátrající objekty na bezlepkovou balírnu a mlýn. Tyto provozy jsou prostorově zcela odděleny od dosavadního provozu a zajišťují bezpečnou bezlepkovou výrobu.

NAŠE BIOFARMA
Díky spolupráci s dalšími českými ekologickými farmáři vytvořila projekt NAŠE BIOFARMA, který nabízí biopotraviny 100% českého původu. Na každém výrobku NAŠE BIOFARMA je uvedeno konkrétní místo a jméno farmáře, odkud daná surovina pochází. Představuje tak výrobky s konkrétní tváří a příběhem lidí, kteří u jejich vzniku jsou. Více informací na webu nasebiofarma.cz.

Člověk v tísni
PRO-BIO spolupracuje s organizací Člověk v tísni na projektu, jenž pomáhá začínajícím ekologickým zemědělcům v zahraničí, např. v Moldávii. Místním zemědělcům předává zkušenosti a pomáhá jim jejich produkci zobchodovat.

Odpovědnost vůči místní komunitě
Spolupracuje s blízkou základní školou v rámci projektu Ekoškola. Organizuje pro děti exkurze do našich provozů, podílí se na kroužku vaření, kde se děti učí vařit z biopotravin, a podílí se na celkové změně jídelníčku v místní školní jídelně, kde se postupně začínají objevovat i biopotraviny.

Největší zaměstnavatel v regionu
PRO-BIO patří mezi největší zaměstnavatele v regionu s velmi vysokou nezaměstnaností (zaměstnává kolem 100 lidí). Důležitou společenskou akcí jsou letní BIOSLAVNOSTI – festival dobrého jídla, pití a zábavy pro celou rodinu. Zábavnou a neformální cestou zde lidem přibližuje biopotraviny a ekologické zemědělství ve všech souvislostech. Více na bioslavnosti.cz.

Energie z obnovitelných zdrojů
Od loňského roku využívá PRO-BIO energie z fotovoltaických panelů umístěných na střeše firmy. Při slunečném dni se daří pokrýt asi 15 až 20 % spotřeby firmy. Již druhým rokem využívá kotel, který dokáže spalovat slupky a odpady z jejích čističek (různá semena plevelů, příměsi, plevy, prach apod.). Ve mlýně za rok vyprodukuje kolem 130 tun odpadních slupek a na 200 tun ostatních odpadů. Cílem je vytápět pomocí slupek a ostatních odpadů celou firmu včetně mlýna a také vyžít teplo z biomasy při sušení obilí na posklizňové lince.

Obnova brownfields
Rozšiřování firmy je spojeno s obnovou tzv. brownfields – starých, rozpadajících se,
nevyužívaných objektů. Při svém podnikání nezabrala ani jeden metr čtverečních  rekonstrukcí a dostavbou těchto starých budov. Například mlýn je v místě staré sýpky z 50. let minulého století, administrativní budova, balírny, sklady a nový bezlepkový mlýn v budově z 19. stolení bývalého podniku rodiny Buhlových, kde se zpracovával len, který později až do uzavření využívala společnost Moravolen. Základní myšlenka regenerace brownfields vychází z principů udržitelného rozvoje. Díky obnově brownfields se snižují zbytečné zábory další půdy pro investice na zelené louce, což šetří naši krajinu.

O TOP Zodpovědnou firmu můžete hlasovat do 15. října na tomto odkazu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>