“Skutečné vůně a chutě KPZ KomPot” aneb Čtvrtý závěrečný seminář “Zapoj se do KPZ!” v praxi

Čtvrtý ze série seminářů “Zapoj se do KPZ!” pozval účastníky v sobotu 11. června přímo na jedno z komunitních hospodářství KomPot v těsné blízkosti Prahy.  

V polovině června již měli účastníci možnost vidět hospodářství v růstu a rozkvětu. Po informacemi nabitých předchozích seminářích, kdy účastníci získávali informace o KPZ a simulacemi si zkoušeli různé situace a sdíleli své pocity a poznatky, umožnil poslední seminář jak přímý průzkum hospodářství tak diskusi se 3 členy a 3 zemědělci KPZ KomPot. Většina účastníků byli spotřebitelé, ale také se zde objevili zemědělci, kteří hledají cestu k pěstování jinak než pro markety a trhy a přímý vztah zemědělec-spotřebitel je oslovil a chtějí jej vyzkoušet.

 

Po úvodním představení všech zúčastněných nad šálkem kávy a čaje (neboť obloha byla zatažená a teplota kolem 15 stupňů) dostali účastníci prostor ke sdílení informací, které o KomPotu získali z internetových zdrojů. Žádný z účastníků doposud KomPot nenavštívil, tudíž byly jejich výpovědi autentické. Ačkoli se názory na informace rozcházely, přinesla aktivita dobrou zpětnou vazbu členům KomPotu o tom, co se člověk pátrající na internetu může o zahradě dozvědět a naopak. Například stručný popis KPZ fungování a transparentní bankovní účet byli hodnoceny pozitivně, ale informace na stránkách „co se děje“ a „kdo jsme“ z roku 2014 jako neaktualizované, které působí, že je web starý a ne zcela funkční.

Poté se již účastníci rozdělení do dvojic vydali do terénu na průzkum hospodářství, kdy měli projít a prohlédnout si místa jako pole, záhony se zeleninou, s květinami, zázemí, nářadí, hnojení, zvířata atd. a podle svých zkušeností a znalostí je okomentovat. Tento úkol ukázal odlišné spíše estetické vnímání spotřebitelů a praktické vnímání zemědělců, kteří byli překvapeni, že není na KomPotu traktor.

Na průzkum navázalo seznámení s historií vzniku KomPotu, jeho současného fungování pěstování a exkurze po poli vedené Mílou Hilgertovou, zakládající členkou a zahradnicí KomPotu. Skupina zemědělců měla konkrétní dotazy a exkurze se nesla v duchu přátelského rozhovoru.

V odpolední části se dále diskutovalo s členy a zahradníky KomPotu o rolích a povinnostech, setkáváních, plánování, finanční stránce, náboru členů. Z těchto informací se pak účastníci pokusili sestavit kognitivní mapu KomPotu. Šlo o náročnou aktivitu, protože vytvořit z informací získaných za celý den měla vzniknout jedna mapa s vazbami. Každý měl zapsány a pamatoval si jiné informace. A ačkoli se několikrát narazilo na téma „komunikace“, v mentální mapě se implicitně neobjevilo.

Závěr dne a jeho zhodnocení opět potvrdilo potřebu osobních setkávání a podpory mezi začínajícími i aktivními členy KPZ, proto jsme účastníky informovali o možnostech různých zapojení do KPZ systému. A již tento podzim plánujeme další KPZ semináře!

 Více o projektu Zapoj se do KPZ, v jehož rámci tento seminář probíhal se dozvíte na www.kpzinfo.cz.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>