Seriál KPZ v ČR: Blahutovice

Na Biospotřebiteli se často dočtete o tzv. KPZkách – komunitou podporovaném zemědělství. Co to vlastně a prakticky je, vám budeme přibližovat v seriálu KPZky v ČR, představujícím jednotlivé farmáře, zahrady a odběratelské skupiny. Nyní se představuje Komunitní zahrada Blahutovice.Český svaz ochránců přírody v Jeseníku nad Odrou je zřizovatelem pozemkového spolku Domov, který v současné době pečuje o několik zajímavých lokalit a zabývá se také programem starých krajových odrůd ovocných dřevin a chovem včel. V roce 2013 byl podpořen z programu švýcarsko české spolupráce projekt „Komunitní zahrada“ a pozemkový spolek rozšířil svou činnost o novou aktivitu.

O projektu nám vypráví jeho srdce pan Lumír Kucharčík: v prvním roce projektu jsme se zaměřili na přestavbu bývalých stájí na sklady a množírnu, pronajali jsme nové pozemky, na kterých pěstujeme naše produkty a seznámili jsme potenciální odběratele s naší činností a s programem komunitou podporované zemědělství na workshopech v Novém Jičíně.

V letošním roce jsme pokračovali ve workshopech ve Valašském Meziříčí, Hranicích a Odrách. Nyní v hospodaříme již na necelém 1 hektaru polí zahrad a půl hektaru sadů v Blahutovicích, v Jeseníku n/O a v Polouvsí, kde pěstujeme zeleninu a ovoce tradičním postupem bez chemických postřiků a jen organicky hnojenou. Vlastníme také vysokokmenný sad, který postupně omlazujemea rozšiřujeme. Dnes dodáváme zeleninu na odběrné místo v Novém Jičíně, kde nám s výdejem pomáhají naši dobrovolníci. Máme 20 odběratelů z Nového Jičína a blízkého okolí a stále se hlásí noví zájemci o naše produkty.

V tomto období naším podílníkům dodáváme rané brambory, cibuli, bílou a černou ředkev, hrášek, koření do polévek, bylinky a listovou zeleninu. V dalších týdnech se mohou těšit na dýně a cukety. O našem fungování informujeme na našich webových stránkách a během setkání na dnech otevřených dveří. V budoucnu máme v plánu naše aktivityrozšířit do dalších měst, odkud se hlásí noví zájemci o naši zeleninu.

Projekt komunitní zahrady Blahutovice byl pdpořen v rámci Blokového grantu pro NNO z Programu švýcarsko-české spolupráce. Více se o ní dočtete zde.

Alena Malíková, RC PRO-BIO Moravská brána

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>