Semínkový zákon: návrh změn

Po měsících petičního šílenství a uklidňování ze strany odpovědných úřadů se několik lidí a organizací rozhodlo ke konstruktivnímu kroku, a připravili několik konkrétních návrhů změn “semínkového zákona”, které by měly posílit jeho pozitivní dopad na drobné zemědělce, zahrádkáře a evropskou biodiverzitu. Pokud se vám bude líbit, můžete změny podpořit tím, že je rozešlete našim europoslancům.

Níže předkládané změny návrhu NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o produkci rozmnožovacího materiálu rostlin a jeho dodávání na trh (právního rámce pro rozmnožovací materiál rostlin) [2013/0137 (COD)]  by měly do budoucna každému zájemci zajistit možnost svobodně a bez omezení šlechtit a pěstovat dle vlastního uvážení a výběru druhy a odrůdy mnoha plodin a díky dědictví tisíců generací našich předků získávat vlastní semena a sadbu, volně s nimi nakládat (v rámci demokratické společnosti), směňovat a případně i obchodovat a nebýt v produkci vlastního osiva/sadby (takto zdrojů budoucí potravy nebo její části) zcela odkázaný na patenty, strategii a libovůli komerčních zájmů nadnárodních společností.

Zde si můžete stáhnout připomínky: Připomínky k Nařízení o produkci rozmnožovacího materiálu rostlin.

Pokud s ním souhlasíte můžete jej poslat našim europoslancům, návrh dopisu včetně adres poslanců najdete zde: Návrh textu dopisu europoslancům.

Návrhy má smysl poslancům posílat do 4.12. do 12:00!

Návrh sestavili neprávníci:

Petr Dostálek, GENGEL, o.p.s.
Marek Kvapil, zahradník z Hané a lektor permakulturních kurzů
Marie Fareh
Alena Malíková, PRO-BIO regionální centrum Moravská brána,
Helena Vlašínová, Permakultura CS
Jan Valeška, PRO-BIO Liga,

Návrh dále podporují:

Sdružení Přírodní zahrada,
Ekologický institut Veronica,

2 komentáře u “Semínkový zákon: návrh změn

  1. Pingback: Semínkový zákon

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>