Kde ty loňské deště jsou?

To, že letošní rok přinesl méně sráže popsali už mnohé zprávy v médiích. Jak vypadá situace u zemědělcům produkujících pro KPZ vypráví tento článek.

Zemědělský pár Šelongových z Pustějova z Moravskoslezského kraje hodnotí letošní rok jako zkouškový pro jejich spolupráci s KPZkami. Během sezóny k nim na pole do Pustějova přijížděli odběratelé s mokrými auty, protože cestou pršelo, ale v Pustějově nespadla ani kapka. Na jaře vysévali petržel a pastiňák nadvakrát, ale marně, rostliny nevzešly. Od konce června do začátku září pršelo jen dvakrát a to jen lehce. Všechny bouřky v okolí, jejich pozemek minuly.

Tento přírodní fakt poznamenal jejich úrodu: Dýně hokaido, kterých vloni sklidili traktorovou vlečku a sami si je semenařili, letos vyrostli jen do velikosti větších tenisových míčků. Nedařilo se ani zelí, kterému narostly pouze listy, ale vůbec nenasadilo na hlávku. Brambory byly malé a zaschly rychleji než mohly na podzim povyrůst.

Na začátku září proto zkoušeli Šelongovi ještě využít podzimního výsevu ředkviček, špenátu, vodnice a salátů, ale už věděli, že plánovaná a vysetá či vysázená úroda bude letos chudší.

“Po sezóně se ukáže, jak vážně to ti odběratelé myslí, jestli vydrží,” zaznělo z úst Pavla Šelonga na setkání KPZ v Olomouci, kde s manželkou Gabrielou popisoval letošní rok a jeho zvláštnosti.

Alena Karafiátová ze Dvora Vyšínek u Slaného se společného setkání KPZ v Olomouci nemohla zúčastnit, ale po členech své KPZ Ekumenická akademie poslala zprávu, že letošní rok se urodilo méně než obvykle, tudíž podzimní zeleninu na uskladnění, kterou jindy nabízí odběratelům na zimu, si budou muset opatřit jinde. Sucho se podepsalo i na úrodě jablek a jejich velikosti.

Podobné zkušenosti s menší úrodou než tomu bylo v minulém roce mají také na KomPotu ve Středoklukách u Prahy, kde sucho začalo už v dubnu, kdy rostliny potřebují dostatek vláhy. Z toho důvodu vzešly až pozdnější výsevy kořenové zeleniny, petržel už ale skoro nevzešla i přes opakované výsevy, protože je na sucho obzvlášť háklivá. Od začátku června se pak muselo pravidelně zalévat a to zhruba polovina pole. Více si z vodovodu nedovolí. I přesto sucha zničila mnoho zeleniny jako saláty, ředkvičky, kedlubny a další. S vedrem přišla navíc záplava dřepčíků a další škody.

Pozitivní je, že většina hlavní zeleniny přežila, i když jsou rostliny menší a bude nižší výnos. Kořenová zelenina, celer nebo zelí jsou také menší. Růžičková kapusta nasadila asi o polovinu méně růžiček atd.

Některým rostlinám jako dýním a okurkám se i tak dařilo. Prakticky se neobjevily plísně.

Ani podzim vláhy mnoho nepřinesl a oproti loňsku přišel dříve i první mráz, který sezónu některých rostlin rychle ukončil.

Ještě není všem dnů konec a bilance by tedy byla předčasná, nicméně je jisté, že letošní rok, který přinesl jen velmi málo srážek a menší úrodu, prověří partnerství a solidaritu odběratelů a členů KPZ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>