Kam za BIO o prázdninách

Bio znamená život. Když si kupujete biovýrobky, dáváte smysl něčemu, co je příznivé pro život v jeho přirozené podobě, co je vstřícné ke krajině i všemu živému v ní. Rádi bychom vás do téhle naší krajiny k setkání s ostatními, zejména s těmi, kteří o zdraví krajiny pečují, pozvali. O prázdninách se totiž koná hned několik úžasný akcí, kde se vše točí okolo života a BIO. 

Celkem pětkrát během letních prázdnin máte příležitost vydat se na některou z ekofarem v rámci projektu Ministerstva zemědělství „Poznej svého farmáře“, a nahlédnout do chovu ovcí a jehňat, k těm, kteří pečují o včelstva, nebo zjistit, jak se vyrábí tvaroh a další mléčné výrobky. Nu a vybrané dobroty samozřejmě ochutnat.

Hned dvakrát vás také zve k návštěvě moravská biofarma proslulá omamnou vůní bylin, které zpracovává a prodává v podobě bylinných čajů a směsí koření pod obchodní značkou Sonnentor. A pod vrchol Kralického Sněžníku můžete přijet na každoroční Bioslavnosti firmy Pro-bio, kde se ke kvalitním potravinám přidá i zábava a hudba.

A esli se vám na tej Moravě líbí, vydejte se nakonec ještě na bio a řemeslný jarmark do Horňácka.

Ale teď tedy popořadě. Na víno je ještě brzo, jahody mají to nejlepší za sebou, v tuhle dobu
nám země dává jiné dary a tak začínáme 11. července Slunečním bylinkobraním na Veselé biofarmě Hoštěhrádky. Prosáknete tu vůní bylin, kterých je plné pole a které zaplnily sušárnu. A aby nezůstalo jen u vůní, připravovat se budou bylinkami ochucené pokrmy v podání vegetariánské restaurace Rebio v Brně.

O pár dní déle, 15.7., budou otevřená vrátka na Biostatku ve Valči v nádherném karlovarském kraji. Chovají tu ovce a vyrábějí mošt a pálenku. Tady můžete Poznat svého farmáře, pokud ovšem v té době nebudete na druhém konci republiky na Bioslavnostech ochutnávat bio dobroty a poslouchat kopec dobré muziky. Bude to stát určitě za to, PRO-BIO oslaví čtvrt století své existence.

Na konci měsíce se otevřou dveře farmy Galloway. Na půl cesty mezi Plzní a Klatovy tu 29.7. můžete absolvovat exkurz chovu masných plemen skotu až k zpracování masných výrobků, vše v rámci farmy. A jestli je to pro vás daleko, máme tu znovu něco pro ty, jimž je blíž Morava. V Čejkovicích se totiž v ten samý termín koná Raráškův prázdninový víkend určený především dětem, pro které je tu připravena prohlídka s Konstancem, Moricem a Leandrem a poznávací výprava napříč světadíly. Mimo to taky divadlo, dobroty, zmrzlina a tvořivé dílny.

Srpnu dominuje akce Poznej svého farmáře, která nám otevře dveře na tři farmy ve třech po sobě následujících sobotách. První víkend na ekofarmě Svinná, kde se bude ochutnávat šumavský med a hovořit se bude o zpracování skopového masa. Další týden se dá vyrazit do Jizerek, kde se chovají holštýnky a na farmě Filoun je jejich mléko dál zpracováváno a vyrábí se z něj lahodný domácí tvaroh, máslo nebo podmáslí. A do třetice v týden poslední je tu ekofarma v Olešné, kde pěstují a zpracovávají biozeleninu.

Nejzazší termín nás odfoukne do nejzazšího koutu republiky. V rámci festivalu Ozvěny Horňácka, jehož třemi stěžejními tématy jsou ekologické zemědělství, folklór a řemesla, se můžete vydat na tradiční Bělokarpatský biojarmark se stánky ekozemědělců a výrobců potravin doplněný o řemeslný jarmark.

Veškeré akce najdete podrobně rozepsané v našem kalendáři zde.

A jednu událost přidáváme navrch už nyní, protože nás přivítá těsně před nástupem zpátky do školy. Jako každý rok, o první neděli v září konají se Čejkovické bylinkové slavnosti, které se vyplatí nenechat si ujít. Jsou potěšením všech smyslů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>