Jak šla anketa na biojarmark

Na dvoře Národního zemědělského muzea jste o první říjnové sobotě na Biojarmarku mohli nakoupit biopotraviny od mrkve až po nutelu – teda vlastně ghítelu a během nákupu se něco nového přiučit. Ať už to byly lekce kompostování s Kokozou, taneční variace se Swing Busters nebo v naší anketě něco málo o tom, jak to chodí v ekologickém zemědělství. Odpovědi jste si mohli přečíst už na anketním lístku, ale tady je máte hezky za sebou a v souvislostech.

Hektar, to je plocha 100x100m. Tedy, ne vždy je takhle dokonale souměrná. Může to být třeba 80×125 nebo taky pruh 20x500m – jde o výslednou velikost plochy. Ať tak či tak, na jednom takovém hektaru ekologicky obhospodařovávané půdy žije až 25 tun půdních živočichů, což je hmotou ekvivalent 50 krav. Aby půda zůstala takto živá, vyhýbají se ekologičtí hospodáři všem minerálním – uměle vyrobeným – rychle rozpustným hnojivům, u kterých navíc hrozí vyplavování do povrchových i spodních vod.

Obilí se raduje, když je pod zemí pořádná živočišná párty.

To bychom měli zvířectvo v půdě žijící. Ale jak se v ekologickém chovu daří slepičkám, ovcím, čuníkům a kravám? Nekoukají se celý život přes mříže svého stání nebo klece. Mají přístup do venkovních výběhů, kde se, každý podle svých přirozených potřeb, pase, ryje, popelí či hrabe, a to pěkně společně.

Však kdo by chtěl přijít o svobodu pořádně si venku protáhnout kostru, na rohu pokecat se sousedem a trochu si prohřát kůži na slunci?

Vraťme se teď na moment k pěstování. Stejně jako při hnojení i při ochraně rostlin před škůdci a nemocemi jsou využívány biologické způsoby ochrany a moderní postupy namísto chemických postřiků, které mimo jiné likvidují i okolní organismy. Syntetické pesticidy jsou zakázány jak na polích, tak v ekologických sadech nebo zahradách.

Podle všeho je zdraví v nejširším slova smyslu – zdraví krajiny, zvířat i člověka -
smysluplným důvodem, proč zemědělci pěstují rostliny a chovají zvířata v režimu ekologického zemědělství. To podléhá legislativě a je nezávisle kontrolováno. Potraviny, které pocházejí z ekologického zemědělství, jsou biopotravinami.

Z moštu z jablíček z ekologického sadu tedy můžeme připíjet na skutečné zdraví. Na zdraví sadu plného života a taky na zdraví své, které neohrožujeme koktejlem reziduí syntetických látek.

Pro ty, kteří chtějí podporovat zdraví v tom nejširším slova smyslu, je tu náš web www.lovime.bio plný informací, článků a událostí ze světa bio. Seznámíte se tu s ekologickými hospodáři, dozvíte se o tom, za co bio ručí a povíme vám, kam je možné pro biopotraviny zajít.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>