IFOAM- Organisc International se spojila s evropskými partnery na podporu rozvoje alternativních potravinových sítí

Ekologičtí zemědělci, spotřebitelé a zájmové organizace po celém světě rozvíjejí alternativní a doplňkové nástroje certifikace třetími stranami, jedná se například o Participativní garanční systémy (PGS – Participatory Guarantee Systems) anebo Komunitou podporované zemědělství (KPZ).

PGS a KPZ mají podobné primární cíle, tedy zlepšování života ekologických producentů a zvyšování dostupnosti bezpečných a nutričně hodnotných potravin pro spotřebitele. Jak PGS, tak i KPZ usilují o transparentní a sdílené rozhodovací procesy se zaměřením na solidární přístup, ve kterém jsou zodpovědnosti za zavádění udržitelných zemědělských postupů sdíleny celou komunitou.

V duchu koncepce Organic 3.0, IFOAM – Organics International usiluje o zajištění transparentnosti a integrity nad rámec certifikace třetích stran, uznává inovativní řešení, která garantují férové a ekologické standardy zaváděné samotnými zemědělci ve spolupráci s jejich spotřebiteli, podporující přímé zapojení a myšlenku společného vlastnictví.  Z tohoto důvodu organizace IFOAM-Organics International nedávno spustila s podporou EU programu Erasmus + projekt na vytvoření a otestování nového vzdělávacího programu pro dospělé, který se zaměřuje na vytváření skutečných udržitelných krátkých dodavatelských řetězců prostřednictvím přístupů užívaných v PGS a KPZ v evropském kontextu. Tento projekt – EATingCRAFT (Education Towards the Creation of Alternative Food Systems) – Vzděláním k tvorbě alternativních potravinových systémů, je postaven na spolupráci partnerských organizací:  URGENCINature et Progrès (FR), Miramap (FR), PRO-BIO LIGA  (CZ), TVE (HU) and Agroecopolis (GR).

Jejich zástupci se setkali v Praze 9.-11. října, aby se dohodli na společném postupu při posilování a rozšiřování synergií mezi PGS a KPZ, dvou iniciativ, které se rozvíjely nezávisle na sobě, ale které se toho mohou navzájem od sebe hodně naučit.

Je obecně známo, že v Evropě neexistují legislativní pravidla definující PGS a že pouze produkty s oficiální certifikací mohou být označeny jako „bio“.  I přesto se ale PGS iniciativa rozšiřuje i v Evropě. Navíc mnoho skupin producentů a spotřebitelů, kteří usilují o smysluplnější vztah mezi produkcí a spotřebou, se o alternativní způsoby certifikace pro lokální trhy zajímá.  Je také zajímavé sledovat, jak se PGS a KZP stávají atraktivnějšími alternativami napomáhajícími řešit problémy, se kterými se potýkalo ekologické hnutí během své rozvojové fáze Organic 2.0.

Chcete-li se o daném tématu dovědět více, napište nám na: pgs@ifoam.bio, nebo se můžete zúčastnit některého z workshopů pořádaných na toto téma.

Projekt probíhá za podpory Evropské unie v rámci programu Erasmus+.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>