Druhý seminář “Zapoj se do KPZ” aneb Zaséváme a vysazujeme KPZ

Dva měsíce po zasetí prvních semínek na semináři “Zapoj se do KPZ!” přišel čas na prokypření a přichystání zimní peřinky, aby se pod ní dobře přemýšlelo: jak klíčit, kam pouštět kořínky, kam prorůstat a směřovat svou kosmickou energii.

V rámci cyklu seminářů mezinárodního projektu  “Zapoj se do KPZ!” se 28. listopadu 2015 uskutečnil již druhý celodenní seminář z řady čtyř na sebe navazujících akcí. Po dobré zkušenosti s lidmi, místem i jídlem proběhl opět v prostorách Pracovny v Praze na Žižkově a zúčastnilo se jej 15 nadšenců z řad zemědělců i odběratelů motivovaných udělat první kroky k založení vlastní potravinové komunity. Jeden z pěti přítomných zemědělců již absolvoval část letošní sezóny v systému KPZ. Dva se zúčastnili prvního semináře a přišli získat další informace o vytváření komunity kolem svého hospodářství.

Úvod byl věnován ohlédnutí za prvním seminářem, aby nově zapojené účastníky uvedl do problematiky a kontextu, a animovanému krátkému filmu o KPZ, který vytvořila rumunská organizace CRIES v rámci projektu “Be part of CSA” jako jeden ze vzdělávacích nástrojů seminářů “Zapoj se do KPZ!”.

Na úvodní prezentaci pak navázala Šárka Krčílková představením výsledků výzkumu “Motivace členů být součástí KPZ”, který zpracovala spolu s dalšími členy CooLAND, kteří působí také na Fakultě životního prostředí ČZU v Praze. Prezentovaná data a citace spustily vlnu dotazů a vyvolaly delší diskuzi. Poté následovalo představení jednotlivých témat, které obvykle každá KPZka  při svém vzniku musí řešit: legislativa, tvorba rozpočtu, hledání zemědělce, hledání členů, nábor, distribuce, role a povinnosti.

Většina otázek byla diskutována jak teoreticky formou přednášek tak představována i interaktivně formou praktických cvičení, například zpracováním vlastního rozpočtu či plánu náboru členů.

Celého semináře se zúčastnili i pozvaní koordinátoři KPZ CooLAND, kteří spolu s lektory doplňovali prezentace a sdíleli s účastníky své zkušenosti z prvního roku fungování KPZky.

Závěrečná hodina semináře byla rezervována pro tvorbu akčního plánu. Účastníci pomocí připravené tabulky s návrhem nejbližších kroků k založení vlastní KPZky konkretizovali a upřesňovali nejbližší činnosti realizace vlastního projektu.

Z hodnocení semináře účastníky vyplynulo, že seminář nabídl nové, užitečné a praktické informace, lektoři poskytli odpovědi na dotazy a měli dostatečné znalosti. I členové již existující KPZ CooLAND ocenili získání nových praktických rad, které by rádi v příští sezóně zapojili do života své KPZky. Nejslabším místem semináře byl opět časový harmonogram a jeho dodržování, které je těžké odhadnout kvůli pilotnímu testování programu i skupině účastníků, kterým se snaží program dát prostor pro zodpovězení otázek.

Veškeré materiály ze semináře jsou dostupné na: www.kpzinfo.cz/zapojte-se/zapoj-se-do-kpz/seminare/
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>