Číslo 5. Žije?

Psychologové říkají, že člověk neudělá, co udělat nemusí. Nakolik je tomu tak, nikdo přesně neví.  V každém případě, je pravdou, že v prvním kroku hasíme, co nás nejvíc pálí. Ale pak, pak se můžeme nadechnout a učinit krůček k dobrému jen tak, aby nás srdce hřálo a svědomí netlačilo. Svět okolo se pak možná začne pomalu měnit.

Ve společnosti, kde roste počet alergií, imunitních onemocnění a intolerancí, se hovoří hlavně o tom, že produkty ekologického zemědělství a chovu neobsahují rezidua chemických látek, pesticidů, léčiv apod., a jejich konzumace je proto v tomto ohledu šetrná k našemu zdraví.

Opomíjen je vzhledem ke vzdálenosti mezi spotřebitelem a hospodářem/producentem možná ne tak zjevný rozdíl v péči o zdraví celého prostředí, krajiny a živých tvorů v nich. Přitom i to je stěžejní otázka. Neotravovat vzduch, vodu, nebrat si z půdy vše, až přestane být živá. Zachovat úctu a lidskost v postoji ke zvířatům.

Co říkají producenti biomasa o složení zájemců o jejich produkty?

„U nás stojí vepřové 2,5-3krát víc než maso z konvence“, říká pan Pykal z Biofarmy Sasov. Naši zákazníci jsou lidé, kteří

  1. nechtějí maso z velkochovu, právě kvůli stresu zvířat a jejich životním podmínkám, protože to pro ně je filosofický problém

  2. lidé, kteří si raději dopřejí kvalitní maso méně často

  3. fajnšmekři, kteří vyhledávají kulinární zážitek, což jim prase z velkochovu nedá, kdežto přeštický čuník ze Sasova, který měl pestrou krmnou dávku včetně zeleného krmení ano (pozn. Redakce – mohu potvrdit, paštika z přeštíka, sasovské klobásy a hovězí burger, který byl k mání na Biozemědělském dni tohle tvrzení orazítkovaly)

  4. lidé se zdravotním omezením v jídle způsobeném různými alergiemi apod., kteří nemohou jíst běžné uzeniny, ale zjišťují, že naše výrobky, které jsou prosty éček apod. jíst mohou.

Tým lidí, který vidí smysl v péči o krajinu a udržitelné zemědělství,  který na webu www.lovime.bio zprostředkovává rozcestník informací a zajímavostí z oblasti ekologického zemědělství a biopotravin v té nejširší škále, zakládá skupinu 5. Věříme, že spousta z nás už má možnosti a může při nákupu alespoň tu a tam volit. Pojďte s námi do „pětky“, lovte (a nebo přesmyčkou písmen volte) bio za zdravou krajinu, půdu plnou života, čistý vzduch a vodu.

Autorka: Anna Veselovská

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>