Biopotraviny mají stabilní místo v nákupním košíku

Průzkum firmy KPMG z 26. 3. 2013 potvrzuje, že biopotraviny mají stabilní pozici v nákupních košících českých spotřebitelů. Skupina, která nakupuje biopotraviny se nemění i navzdory zdražování potravin. Dokonce vzrostla skupina, která si biopotraviny občas koupí jako doplněk do svého jídelníčku.

Výsledky průzkumu ukazují, že v posledních 5 letech, kdy probíhá měření četnosti nákupu biopotravin, se skupina nakupující biopotraviny pravidelně nemění a zůstává stabilně na čísle 4 %. Oproti minulým letům se zvýšil počet obyvatel, kteří nakupují biopotraviny občas a to na 37 %.

Průzkum agentury STEM/MARK, Ekologické zemědělství a biopotraviny z roku 2010 a jeho srovnání s rokem 2008 je postaven na negativní otázce: „Proč nekupujete biopotraviny?“, na kterou se také ptá průzkum KPMG Česká republika. Oproti roku 2010 se zvýšil  podíl respondentů (o 22 %) , kteřínekupují biopotraviny z důvodu vyšší ceny a také se výrazně zvýšil počet těch, kteří biopotravinám nevěří (o 35 %). Příčinu je možné hledat v negativním přístupu některých médií k biopotravinám nebo v absenci mediální osvěty o podstatě ekologického zemědělství a významu biopotravin. Přitom pouze 1,9 % dotazovaných mělo špatnou zkušenost s biopotravinami a jen 4,3 % si myslí, že cena biopotravin neodpovídá kvalitě.

Alarmující je velmi nízký počet dotazovaných, pro které je důležitá šetrnost pěstování k přírodě(3,16 %) a také původ biopotravin z ČR (na 11,41 %), přičemž bývá často kritizován dovoz některých biopotravin. Poměrně stabilní zůstává skupina, která kupuje biopotraviny proto, že jsou kvalitnější, čerstvější a neobsahují chemii.

Z celkového průzkumu vyplývá, že se procento lidí, kteří kupují  biopotraviny se nezměnilo a zvýšila se skupina lidí, kteří si koupí biopotraviny občas. Ale také se zvýšil počet lidí, kteří odpoví na negativní otázku: „Proč nekupujete biopotraviny?“ tak, že kvalitě biopotravin nevěří nebo jsou pro ně finančně nedostupné. Naopak je velmi potěšující, že pouze malé procento dotazovaných mělo špatnou zkušenost s biopotravinami a jen necelých 5% dotazovaných si myslí, že cena biopotravin neodpovídá kvalitě.

Klíčovým nedostatkem těchto průzkumů je, že se nezabývají srovnáním chovu zvířat v ekologickém a konvenčním zemědělství. Odpovídá tomu i malé procento dotázaných, kteří odpověděli, že je pro ně důležitá výroba biopotravin (pěstování) šetrnější k přírodě.

Více informací poskytne Ing. Lenka Sehnalová, tel.: 602 334 657

nebo koordinátorka ČTPEZ Miloslava Kettnerová, info@ctpez.cz

Zdroj: Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství, http://www.ctpez.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>