Až po uši

Jedeme v tom až po uši. Bio je očividně všude okolo nás. Usilujeme o poučenou veřejnost, která svým spotřebitelským chováním respektuje krajinu, přirozené potřeby zvířat a udržitelnost. Když se chystáme na cesty, jede se pravděpodobně na Biofach nebo navštívit nějaký ekostatek. V knihovničce nám nechybí světová ročenka ekologického zemědělství, Nová biokuchařka nebo 90 argumentů pro ekologické zemědělství. V minulosti jsme se podíleli na rozvoji školních biozahrad a na systému komunitou podporovaného zemědělství.

Svými aktivitami šíříme mezi širokou veřejností povědomí o smyslu ekologického zemědělství a biopotravinách. Abyste se v dnešním přehlceném světě plných leckdy nejednoznačných informací neztratili, třídíme, ujasňujeme. Tématice věnujeme celý web biospotrebitel.cz, který si už brzo oblékne krásný nový kabát! Pomocí webu usilujeme o to, aby měl každý možnost o biopotravinách a ekologickém zemědělství vědět vše potřebné, ale taky aby se k potravinám nezatíženým neuctivými činy ani chemií pohodlně dostal. Najít byste tu měli to podstatné z biosektoru od A po Z. Hlavně knihovnu neboli databázi textů a materiálů o ekologickém zemědělství a biopotravinách a vedle toho také aktuality, avíza na akce, články a videa. Pokud vám něco vrtá hlavou, můžete využít Bioporadnu.

Vyjma tvorby nové tváře našeho webu jsme teď nejvíc zabraní do úpravy kalendáře. Ve světě BIO to celkem žije a tak vám chceme nabídnout veškeré důležité akce přehledně a s dostatkem informací. Rádi bychom pro vás vymazlili i plnohodnotný adresář a mapu ekologických zemědělců a výrobců biopotravin v celé republice.

Pracujeme na tom, abyste vy, jako spotřebitelé, mohli najít důvěru v systému ekologického zemědělství a důvěrně jej poznali. A jestli si bio zamilujete, rádi bychom vám co nejvíc usnadnili cesty nejen k informacím, ale taky k biopotravinám – například díky zmiňovanému adresáři zemědělců nebo kalendáři akcí, které se problematiky týkají. Abyste prostě snadno našli, kde si zrovna vy můžete ve svém okolí nakoupit vajíčka nebo biozeleninu, med, víno, maso, kam se můžete zajet podívat na to, jak to na statku chodí a kde se setkáte s dalšími podobně smýšlejícími lidmi na jarmarku, trhu, slavnosti a podobně.

A nezůstáváme jenom v online světě. Součástí naší aktivity je pořádání osvětových akcí či přednášek pro laickou i odbornou veřejnost. Letos jste nás mohli zahlédnout přednášet na veletrzích Biofach a Bio styl nebo na Bioakademii. Obnovujeme Pražský biojarmark a podporujeme i ten brněnský; vidět nás bude na řadě akcí pořádaných v rámci Září-měsíce biopotravin a ekologického zemědělství. Zkrátka nepřijdou ani školy. V rámci kapacit se snažíme začlenit i vzdělávací programy o ekozemědělství a biopotravinách pro základní a střední školy.

 A o kom že se to tu mluví? Jsme tým, který realizuje projekt Vzdělávání a osvěta o ekologickém zemědělství a provozuje web biospotrebitel.cz.

Jestli nás chcete vidět ve vší parádě, přijďte 7.10. 2017 na letošní Biojarmark do Národního zemědělského muzea v Praze. Bude to veliká oslava biopotravin plná sdílení. Jeden den radosti na dvorku nově zrekonstruovaného Národního zemědělského muzea, kde toho vyjma prostoru k rozhovoru a nákupu plodin od lokálních ekozemědělců můžete spoustu zažít. Třeba si poslechnout trochu muziky a omrknout street food market. A nezapomeňte vzít děti, bude pro ně připravený program.

Tak, teď už víte, kdo jsme, o co nám jde a proč to všechno děláme. Pokud vám to dává smysl, dál se můžete dozvědět víc o tom, čím už jsme prošli a jaký kus práce máme za sebou, jakými cestami biopotraviny a ekologické zemědělství propagujeme, a jak to všechno souvisí s ostatními aktivitami na tomto poli.

Projekt Vzdělávání a osvěta o ekologickém zemědělství, jehož cíle veškerými aktivitami v současné době naplňujeme, navazuje na řadu intenzivních projektů v oblasti osvěty na poli udržitelné spotřeby a ekologického zemědělství.

 Součástí našich aktivit je rozvoj školních biozahrad nebo také systému komunitou podporovaného zemědělství. Dlouhodobě pomáháme realizovat ve spolupráci s dalšími organizacemi výukové programy pro mateřské a základní školy.

Aby si děti osahaly, o co v ekologickém zemědělství jde, připravili jsme program, který podporuje školy v návštěvách ekostatků a komunitních zahrad. Oslík Biáček pak ukazuje dětem, jak se žije na statku a jak se rodí biopotraviny . Nově se zaměřujeme také na odborné střední školy, a to v rámci samostatného projektu Učíme se vařit bio. Jednou z aktivit je také příprava osvětových materiálů a letáčků pro školy a instituce. Naše další cesty propagace vedou do oblasti medií a vzdělávání. Vydáváme tiskové zprávy, připravujeme pro vás články, nově se chystáme natáčet reportáže z akcí věnujících se tématu bio/eko.

Člověk má občas spoustu krásných snů a plánů, ale nenajde čas nebo konzistentní vytrvalost na jejich realizaci. I v oblasti rozvoje ekologického zemědělství v Čechách jsou určeny cíle, ke kterým bychom rádi směřovali. PRO-BIO LIGA má však pádný důvod pro realizaci všech těchto aktivit. Je totiž jedním z realizátorů Akčního plánu ČR pro rozvoj ekologického zemědělství, který schválila vláda na období 2016-2020. Jde o strategický dokument, který obsahuje popis toho, kdo a jak se konkrétně přičiní o naplnění stanovených záměrů.

Jsme také jedním ze zakládajících členů sdružení významných aktérů z oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání, zemědělské a potravinářské produkce a obchodu a oborových nevládních organizací se zaměřením na ekologické zemědělství a produkci biopotravin, která nese název Česká technologická platforma pro EZ (www.ctpez.cz).

Stabilitu a dlouhodobost našeho působení umožňuje mimo jiné právě fakt, že dlouhodobě hrajeme ve stejném týmu s dalšími organizacemi jako je Bioinstitut, o.p.s., který je specialistou na transfer výsledků vědy do praxe a know-how ze zemí s rozvinutým ekologickým zemědělstvím do střední a východní Evropy; PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců, který sdružuje a vzdělává ekosedláky po celé zemi, ale třeba také Českou zemědělskou univerzitou či Výzkumným ústavem rostlinné výroby. Také máme ale blízký vztah k nevládním organizacím s různými přesahy, blízce proto spolupracujeme například s Asociací místních potravinových iniciativ, o.p.s., která se věnuje hlavně posilování blízkého vztahu lidí ke krajině, kde žijí prostřednictvím rozvoje místních potravinových systémů; Ekumenickou Akademií, která je pionýrem rozvoje Fair Trade a solidární ekonomiky u nás,  či s organizacemi jako Kokoza, Koniklec či Ekodomov, které realizují environmentálně vzdělávací aktivity související se zemědělstvím a jídlem.

Velmi podstatná je pro nás podpora ze strany Ministerstva zemědělství a nejenom finanční podpora kontrolní organizace KEZ o.p.s.

 Nejvíc živo, je na našem facebookovém profilu, kde najdete nové články, výzvy, zajímavé odkazy a vše podstatné.  Budeme rádi, když se přidáte.

Jestli nás chcete kontaktovat nebo podpořit, můžete to udělat taky tady. Možností, jak nás podpořit, je více. Zrovna se zabýváme tvorbou nového vzhledu webu a přípravou našeho loga, na spoustě úžasných akcí nám chybí fotograf, a také bychom rádi podpořili dění v oblasti ekozemědělství a biopotranin mimo metropole v krajích.

Máte-li chuť:

· Dejte nám vědět o zajímavé akci, která se váže k EZ či biopotravinám, rádi ji pak zveřejníme v našem kalendáři akcí, napíšeme o ní článek a třeba i přijedeme udělat reportáž.

· Četli jste v poslední době zajímavý článek, publikaci, leták z bio sektoru – podělte se s námi a my jej velmi rádi zařadíme do naší knihovny.

· Nakupujete u ekologického sedláka, jste spokojeni – napište nám a my jej doplníme do našeho adresáře ekofarem s bioprodukcí či prodejen ze dvora.

· Něco se vám nezdá – máte-li dotazy k biovýrobkům, pošlete je na bioporadnu – odpovíme, vypátráme a třeba bude podnětem pro zajímavý článek, který si rádi přečtou i ostatní.

· Samozřejmě se nebráníme ani finanční podpoře naší práce. Poptávka podpory vždy na konkrétní akci bude zveřejněna na webu …

 
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>