Školní zahrada v Ploskovicích se slaměným altánem

Základní škola v Ploskovicích sídlí v areálu barokního zámku. Školní budova je obklopena zelení zámeckého parku, pod okny zpívají pávi, ale žáci dosud neměli příležitost starat se o vlastní kus půdy. Až do letošního školního roku. To se díky podpoře Ministerstva životního prostředí rozběhl projekt obnovy školní zahrady.

Soutěžní model zahrady od žáků 8. a 9. třídy

Soutěžní model zahrady od žáků 8. a 9. třídy

Pozemek byl ještě v září holý a bez života, ale dnes jsou na něm vidět měsíce poctivé dřiny. „Chtěli jsme přírodní zahradu – bez chemie a bez zbytečné mechanizace“, říká učitel pracovních činností Jan Kotěra. „Proč taky, máme tu desítky docela šikovných rukou. Plevel likvidujeme ručně a na hnojení jsme si založili kompost.“

V části zahrady byl obnoven malý ovocný sad. Na jaře přibyly zeleninové záhony a bylinková spirála. Chystá se květinový záhon a několik příbytků pro drobné živočichy. Žáci také vyrobili lavičky k ohništi a korunu všemu nasadil krásný nový plot.

„To nejlepší ale přichází  nakonec. Na zahradě vzniká nový altán, který v posledních červnových týdnech dostane stěny ze slámy a s hliněnou omítkou. Těšíme se na práci s přírodními materiály a zveme všechny zájemce, aby se podívali na fotoreportáž ze stavby na www.zsploskovice.cz,“ dodává Kotěra.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>