Dýňový koláč

Chcete-li zažít, jak tenhle oranžový zázrak z pole sklouzne přes troubu rovnou do srdce, zkuste tento koláč. Výborný je se šlehačkou a ještě teplý. Doporučujeme na něj použít dýni hokaido nebo muškátovou dýni, z dýně “druhé kvality” (křížence) příliš dobrý není. Opravdu, čím lepší dýně, tím lepší tenhle koláč je.

 

 

 

 

 

Těsto:
175 g hladké mouky
1/2 lžička soli
1 lžička cukru
120 g másla o pokojové teplotě
30 ml studené vody

Náplň:
420 g rozmixované dužiny dýně
3 vejce
120 ml smetany
110 g cukru
semínka z poloviny vanilkového lusku
1/2 lžička sušeného zázvoru
1/2 lžička soli

Nejprve si připravíme těsto. Smíchejte mouku, sůl a cukr. Přidejte máslo a těsto prohněťte. Pak pomalu přilijte vodu a těsto zpracujte, aby drželo pohromadě. Zpracovávání těsta by nemělo trvat déle než půl minuty. Vytvarujte z těsta kouli, tu zabalte do igelitu a na 30 minut dejte do ledničky vychladit. Vychlazené těsto vyválíme na kruh o poloměru zhruba 33 cm tak, aby mělo rovnoměrnou tloušťku. Vložíme do moukou vysypané kruhové formy o průměru cca 23 cm. Pěkně přitiskneme jak na dno, tak i na strany. Opět dáme do ledničky vychladnout na zhruba půl hodiny.

Předehřejte troubu na 180°C a dejte do ní těsto péct na 8 minut. Mělo by být lehce hnědé a začít vonět. Mezitím si připravte náplň. Smíchejte dýni, vejce, smetanu, cukr, vanilku, zázvor a sůl ve velké míse a pořádně promíchejte. Zvýšte teplotu trouby na 190°C a mřížku, na které bude plech v troubě umístěný, dejte do spodní třetiny trouby. Připravenou náplň dýňového koláče vlijte do předpečeného těsta ve formě a celé to dejte na zhruba 45 až 55 minut do trouby. Během pečení se mohou tvořit bubliny v dýňové vrstvě – stačí je jednoduše propíchnout vidličkou.

Koláč je hotový, když má lehce zhnědlou vrchní vrstvu a když je náplň tuhá. Vyndejte jej z trouby a nechte vychladnout. A nebo jej zkuste ještě teplý! Může se podávat i se šlehačkou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>