Šetrné spotřebiče

Domácí spotřebiče tvoří významnou část spotřeby elektrické energie nejenom domácnosti, ale celé společnosti, proto je rozumné, ekonomické a k životnímu prostředí ohleduplné nakupovat a používat takové spotřebiče jejichž energetická náročnost je co nejnižší. Samozřejmostí je úplné vypínání spotřebičů (tedy nezanechávání spotřebičů v tzv. stand-by režimu) např. pomocí prodlužovaček s vypínačem, který vypne více spotřebičů naráz.

Největší důraz je třeba klást na spotřebiče s největším ,,hladem” po energii, tedy ledničky, pračky atp. Jednak je důležité užívat jich s rozumem (pračku spouštět až je-li plně vytížena, lednici umístit na nejchladnější místo, nenachávat ji namraženou, atp.), a také uvažovat o výměně starých náročných spotřebičů za nové s výrazně sníženou spotřebou (nejméně nákladná i náročná je např. výměna žárovek).

Energeticky nenáročné spotřebiče můžete určit buď podle energetických tříd (A+ nejlepší, G nejhorší, nicméně dnes již energeticky nejnáročnější spotřebiče téměř vymizely) a u spotřebičů, které nejsou takto označeny lze vycházet ze seznamů šetrných spotřebičů na: www.uspornespotrebice.cz (v češtině) či www.topten.info (v angličtině – seznam spotřebičů je širší).

Zajímavé odkazy

www.ekoznacka.cz
www.ekowatt.cz
www.i-ekis.cz

Úspory při práci s počítačem

Přestože to nemusí být na první pohled zřejmé, počítače jsou poměrně energeticky náročné přístroje. Existuje však řada cest jak jejich hlad po energii účinně omezovat.

Obecným pravidlem při snižování spotřeby energie PC je, že notebooky či laptopy mají nižší spotřebu než velké stolní počítače (tzv. desktopy). Podobně nové LCD monitory spotřebovávají menší množství elektrické energie než starší objemné CRT obrazovky.

Mezi další pokročilé kroky úspor energie při používání počítače, který právě proto, že většinou běží celý den je jedním z velkých žroutů energie patří těchto několik tipů:

  • Pokud právě počítač nepoužíváte, vypínejte jej, zejména v noci nebo přes den kdy na něm nebudete déle pracovat. Nejlépe je pořídit si prodlužovačku s vypínačem a po vypnutí odpojit počítač i ze sítě (vypne se tak např. i monitor, který často zůstává ve stand-by režimu i po vypnutí PC).
  • Pokud od počítače odcházíte na kratší chvilku vypínejte alespoň monitor. Nebo si můžete nastavit systém řízení spotřeby energie tak, aby počítač po určité době vypínal pevné disky a přepínal se do stand-by režimu.
  • Zkušenější uživatelé mohou odstranit nepotřebné větráčky a disky či diskové jednotky. Pokud například máte v počítači zapojenu jednotku CD-ROM, kterou používáte jednou za uherský rok, odpojte ji. Používáte-li počítač pouze na kancelářské práce či kontrolu e-mailů, můžete odpojit všechna dodatečná zařízení, která nepoužíváte. Můžete si nainstalovat programy pro řízení spotřeby energie jako např. Local Cooling či Snap CO2 Saver. Tyto programy v zásadě pouze upraví nastavení řízení spotřeby energie. Takže, pokud to umíte sami, je jejich použití vlastně zbytečné.
  • Tiskněte rozumně – tedy pouze to, co nezbytně nutně potřebujete v tištěné verzi. Netiskněte celý dokument, pokud z něj potřebujete třeba jen jednu stránku.
  • Nechávejte si znovu naplnit inkoustové náplně či tonery do laserových tiskáren, je to levnější a ušetříte spoustu odpadu.
  • Vypínejte modemy, routery či Wifi přístupové body, pokud je nepoužíváte. Stačí je vypojit zásuvky, zde se opět hodí prodlužovačka s vypínačem.
  • Nahraďte integrovaný pevný disk energeticky méně náročným řešením jako je například Western Digital’s Green Drive.
  • Externí disk je také vhodný k zálohování dat či jako přídavné diskové zařízení. Například jako SimpleTech redrive. Obecně se snažte pořizovat energeticky úsporná zařízení, nejlépe ta s certifikací Energy Star.
  • Místo bezdrátových používejte raději kabelová periferní zařízení (bezdrátové myši a klávesnice je třeba krmit bateriemi…)
  • Platí pravidlo, že inkoustové tiskárny spotřebovávají daleko méně energie než tiskárny laserové.

Počítač je dnes v euroamerické realitě jedním z nejvyužívanějších elektrozařízení, proto právě snížením jeho energetické náročnost můžeme ušetřit v úhrnu spoustu energie.

Zajímavé odkazy