Šetrná drogerie

EKOLOGICKY ŠETRNÁ PÉČE O DOMÁCNOST

Úklid, praní, mytí nádobí. To jsou činnosti, které kvůli používaným chemikáliím významně ovlivňují životní prostředí i lidské zdraví. Na druhou stranu právě zde existuje celá řada možností, jak negativní dopady maximálně zmírnit. Alternativu k běžné domácí chemii může představovat certifikovaná ekologická drogerie i návrat k osvědčeným tradičním postupům.

Certifikovaná ekologická drogerie

Podobně jako u přírodní kosmetiky, nejsou ani u ekologicky šetrné drogerie stanoveny přesné normy jako je tomu např. u biopotravin. S tvrzením o ekologické šetrnosti se proto můžeme setkat na výrobcích o jejichž šetrnosti by se dalo pochybovat. Na druhou stranu se i přesto, že existují důvěryhodné certifikáty, setkáváme s výrobky, které certifikát nemají a přesto jsou ekologicky šetrné (např. Ecover, Yellow & Blue ).

Rozdíl je i v jednotlivých certifikátech, např. značka Ekologicky šetrný výrobek říká, že daný produkt je šetrnější než ostatní v dané kategorii, ale už neklade důraz např. na použití rostlinných složek z ekologického zemědělství a také syntetická vůně některých těchto přípravků může leckoho odrazovat. Na druhou stranu máme jistotu, že se jedná o české výrobky, což zohledňuje mimo jiné např. nízké nároky na dopravu a podporu tuzemské produkce.

Pro někoho může představovat problém postoj některých výrobců k ochraně zvířat, respektive testování na zvířatech. Známá je např. causa firmy Ecover, které byl v roce 2007 odebrán certifikát Vegan z důvodu testování výrobků na malých vodních korýších. Tato skutečnost vedla k bojkotu této značky ze strany ortodoxních milovníků zvířat. Na druhou stranu jiní zase na Ecover nedají dopustit, sympatický je např. fakt, že obaly jejich výrobků jsou vyrobeny ze 100% rozložitelných plastů.

Na základě výše uvedeného je zřejmé, že problematika ekologicky šetrné drogerie je ještě komplikovanější než kupříkladu u přírodní kosmetiky. Více než jinde je potřeba se pídit po informacích, číst složení, důvěřovat, ale prověřovat. K základní orientaci vám poslouží níže uvedený popis jednotlivých certifikátů.

Značku Ekologicky šetrný výrobek (EŠV) mohou získat české výrobky, které jsou v průběhu celého životního cyklu prokazatelně šetrnější nejen k životnímu prostředí, ale i ke zdraví spotřebitele. Jejich kvalita přitom zůstává na velmi vysoké úrovni. Značka EU Ecolabel představuje evropský ekvivalent EŠV.

Značku EŠV či EU Ecolabel na některé ze svých drogistických výrobků obdržely např. tyto české společnosti: QALT Rakovník, spol. s. r. o. (prací prášky a gely, přípravky na nádobí, univerzální čističe), MISSIVA spol. s. r. o. (prací i úklidové prostředky, přípravky na nádobí), FOSFA a. s. (produkty značek FEEL ECO, široká nabídka), ZENIT s.r.o. (čistící a mycí prostředky LENA a REAL) a další. EU Ecolabel vlastní např. známá značka Frosch.

Udělování značek zprostředkovává Česká informační agentura životního prostředí, CENIA, na jejímž webu  se nalézá kompletní seznam všech výrobků, kterým byly značky uděleny.

ECO GARANTIE je mezinárodní značka pro ekologické výrobky, zejména mycí a čistící prostředky. Certifikát klade důraz na používání surovin z ekologického zemědělství a rovněž další použité přísady musí zohledňovat přísné požadavky z hlediska dopadů na životní prostředí. Zakázáno je použití ropných produktů a omezeno použití škodlivých minerálů. Přísně regulováno je použití stabilizátorů, změkčovadel a konzervantů. Živočišné produkty jsou povoleny pouze v minimální míře. Testování konečných výrobků na zvířatech je zakázáno. Není povoleno používání GMO a ozařování výrobků za účelem konzervace.

Z u nás dostupných značek získaly certifikát ECO GARANTIE např. AlmaWin, Sodasan  či Sonett. Ve všech případech se jedná o kompletní sortiment péče o celou domácnost. Více na webu ECO GARANTIE .

EcoControl je inspekční a certifikační orgán pro ekologické výrobky a systémy zajišťující kvalitu v nepotravinářském odvětví. Certifikát EcoControl zákazuje používání surovin z ropy, syntetických barviv, parfémů, fosfátů, enzymů a GMO. Energie používaná při výrobě takto označených výrobků musí pocházet z obnovitelných zdrojů. Certifikát EcoControl obdržely např. výrobky značky Sonett. Více na webu EcoControl .

Zaměřeno na zvířata

Vedle výše uvedených značek se na výrobcích domácí drogerie můžeme setkat také s logy, které odkazují na ochranu zvířat.

Logo Vegan je registrovanou ochrannou značkou The Vegan Society  sídlící ve Velké Británii. Výrobky takto označené nesmějí obsahovat jakékoliv složky živočišného původu, v případě použití geneticky modifikovaných surovin se nesmí vyskytovat živočišný gen. Zapovězeny jsou pokusy na zvířatech, ať již při vývoji či během testování výsledného produktu.

S logem Vegan je možné se setkat např. na některých výrobcích značek AlmaWin či Sonett. Seznam všech certifikovaných výrobků naleznete na webu asociace.

Logo Humane Cosmetic Standard s králíčkem značí, že společnost netestuje výrobek ani jeho složky na zvířatech. Vedle prostředků domácí drogerie bývá nejčastěji udělováno kosmetice. Standardy pro získání a používání tohoto loga byly vytvořeny v roce 1996 mezinárodní koalicí organizací na ochranu zvířat z Evropy a Severní Ameriky. V ČR má udílení značky na starosti nezisková organizace Svoboda zvířat .

Logo potvrzující netestování na zvířatech získaly ze značek dostupných v ČR např. Astonish  či Ecozone. Seznam všech značek naleznete na webu Netestováno na zvířatech.

Osvědčené tradiční postupy

V péči o domácnost lze s poměrně velkými výsledky použít běžně dostupné suroviny, které používáme např. při vaření nebo prostředky, které jsou ekologické již díky svému nekomplikovanému složení.

Pro vytírání i mytí nepříliš znečištěného nádobí lze použít kupříkladu roztok obyčejného octa. Ocet je ostatně často základem vyráběných ekologických čistících prostředků. Pomocí octa či citronové šťávy lze bez obtíží odstranit i vodní kámen. Soda na praní odstraňuje mastné usazeniny a dobře si poradí i s připáleným nádobím.

Účinný prostředek na praní si snadno vyrobíme smícháním 250 g sody na praní, nastrouhané kostky jádrového mýdla a 8 l vody. Případnou aviváž můžeme nahradit opět octem. Chemické osvěžovače vzduchu spolehlivě nahradí éterické oleje nebo prostě a jednoduše dokořán otevřené okno.

Možností je zkrátka spousta.

Jako inspiraci lze doporučit knihy Můj domácí sebezpyt od Magdaleny Kalistové a Desatero domácí ekologie z dílny brněnských ekologů Aleše Máchala a Mojmíra Vlašína. Obě publikace je možné za zálohu vypůjčit v naší knihovně.

 

Zajímavé odkazy

Pro biospotrebitel.cz zpracovala Tereza Prošková.