Zahrada na balkonu a terase

Na balkoně, pokud je orientovaný na jih, nebo alespoň na jihovýchod či jihozápad, můžeme pěstovat řadu bylin, některé zeleniny a samozřejmě spoustu květin. Z bylin připadá v úvahu například tymián, dobromysl a šalvěj, které milují přímé slunce a teplo, dále bazalka, yzop, petrželka a pažitka, které si sice také libují na slunci, ale mají rády dost vláhy a nerady přeschnou, a potom máta a meduňka, které tolik sluníčka a sucha úplně „nemusí”.

V plastovém pytli naplněném vhodnou zeminou můžete s úspěchem pěstovat i zeleninu, především papriky a rajčata; cukety a hokkaida přece jen trpí nedostatkem kořenového prostoru a nepřinesou mnoho plodů.

Několik tipů k pěstování na balkoně:

  • víceletým rostlinám dopřejte každé jaro čerstvou hlínu;
  • nepoužívejte černé květináče, přehřívají se;
  • plastový květináč vysychá méně než hliněný
  • počítejte s velkou potřebou vody – za horkých letních dní budete zalévat až třikrát denně;
  • založte si zákvas, např. z plevelů, který budete používat k přihnojování – klidně do něj můžete nalít zbytky bylinkových čajů;

A poslední tip: Zkuste si na balkoně založit ve větší nádobě malé jezírko s lekníny nebo jinými vodními rostlinami: budete překvapeni, kolik života tím dáte své balkónové zahradě!

Pro zdárné pěstování budete potřebovat kvalitní kompost, nemáte-li možnost umístit někde vlastní kompostér, doporučujeme nákup kvalitního kompostu přímo ze statku, jako inspiraci doporučujeme článek zde.

Odkazy

 

Text: Radomil Hradil: Biozahrada. PRO-BIO LIGA, Praha 2007. Publikaci si můžete za 20,- Kč u nás objednat .