Bylinky pro biozahradu

Byliny jsou většinou teplomilné, řada z nich pochází ze Středomoří, kde si užívají hojnost sluníčka. Proto jim na zahradě vyhledáme spíše slunné místo a vděčny nám budou za pár kamenů ve své blízkosti, které jim budou dávat nashromážděné teplo. To platí například pro levadnuli, šalvěj, tymián, mateřídoušku či dobromysl. Ty se spokojí i s chudší půdou. Mohutného vzrůstu jsou dvouleté divizny, které jsou královskou ozdobou zahrady, ale také pupalky, rovněž dvouletky, které svými vonnými květy potěší zejména noční hmyz.

Meduňka, máta, pažitka, libeček a yzop uvítají raději humóznější půdy a nemusí mít tak prudké sluníčko, i když ho také snesou.

U jezírka se bude dobře vyjímat kozlík lékařský, který v přírodě roste často u potoků. V zahradě by také neměl chybět vytrvalý oman pravý, jehož žlutá květenství rozzáří celé okolí – ne nadarmo se mu říká slunce zahrady!

Nezapomeneme ani na jednoleté byliny, které mohou být součástí našich záhonů. Bazalka i saturejka mají rády teplo a dostatek vláhy a zejména bazalku můžeme pěstovat i ve foliovníku nebo skleníku. Nezapomínáme také na červenou bazalku! Saturejka je vhodná k fazolím – jak do smíšené kultury, tak i do hrnce, kde zlepšuje jejich stravitelnost.

Brutnák lékařský je statná rostlina, jejíž květy ozdobí náš salát a jí se i mladé listy, ať už dušené nebo syrové, na jemno nakrájené. Brutnák se často vysemeňuje sám a na zahradě se nám objeví i v dalším roce.

Měsíček lékařský nás potěší svými jasně žlutými květy, které mají mnohostranné použití v domácí lékárně a jsou navíc velmi dekorativní. Měsíček je zároveň lékem pro půdu a zahradu a vzhledem k tomu, že vypěstovat si jeho semena je velmi snadné, můžeme ho vždy trochu přimíchat do směsí na zelené hnojení.

Krásná je i barva květů slézu maurského, které mohou být potěchou pro oko i zajímavou složkou našich domácích bylinných čajů. Kvetoucí sléz i měsíček navíc hojně navštěvují včely, čmeláci a další opylovači.

Na každé zahradě se najde koutek, kde se bude dařit nějakým bylinkám.

 

Text: Radomil Hradil: Biozahrada. PRO-BIO LIGA, Praha 2007. Publikaci si můžete za 20,- Kč u nás objednat